طرز تهیه قهوه اسپرسو و نکاتی برای حرفه ای شدن(1)

عوامل متغیر در تهیه قهوه اسپرسو: برای تهیه یک اسپرسو عالی مواردی وجود دارد که حتما باید رعایت شوند و ما آن ها را عوامل متغیر می‌نامیم . به یاد داشته باشید برخی از این عوامل در مورد اکثر روش های دم کردن قهوه صدق میکند ولی برخی دیگر صرفا مخصوص قهوه اسپرسو هستند . در زیر به بررسی این موارد می‌پردازیم. با ما همراه باشید با طرز تهیه قهوه اسپرسو

طرز تهیه قهوه اسپرسو

آب :

طعم اسپرسو شما به مقدار بسیار زیادی وابسته به آبی است، که شما از آن استفاده می‌کنید . میزان رسوبات و مواد معدنی ناخواسته موجود در آب باعث کاهش شدید کیفیت قهوه و آسیب رسیدن  دستگاه و تجهیزات می‌شود . اگر در حال حاضر با این مشکلات رو به رو نشده اید پس بهتر است هرچه سریعتر آب مورد استفاده خود را بهتر بشناسید . دستگاه های سنجش میزان سختی و سایر اطلاعات آب عموما دستگاه های گران قیمتی هستند اما شما می‌توانید اطلاعات مربوط به آب مصرفی تان را از اداره آب شهر و منطقه خود جویا شوید تا در صورت بالا بودن میزان رسوبات و مواد معدنی ناخواسته بتوانید تصمیم بگیرید که از دستگاه تصویه آب استفاده نمایید یا خیر.

میزان آسیاب :

قبل از شروع به تهیه قهوه مسلما نیاز است که آن را آسیاب کنید. با توجه به روش تهیه قهوه میزان آسیاب قهوه نیز متفاوت می‌باشد ، اگر خودتان قهوه را آسیاب می‌کنید برای تهیه قهوه اسپرسو باید آن را نرم آسیاب کنید به نحوی که وقتی پودر قهوه را در زیر انگشتانتان لمس می‌کنید زبری کمی مثل دانه های نمک احساس کنید.

مقدار یا دوز :

برای تهیه یک شات دوبل اسپرسو بهتر است از 18 تا 21 گرم پودر قهوه استفاده کنید . زمانی که شما قهوه بیشتری استفاده می‌کنید این افزایش بر کلیت کیفیت قهوه خروجی و طعم و مزه آن تاثیر می‌گذارد . شما می‌توانید با آزمون و خطا میزان قهوه را با توجه به صلیقه خودتان مشخص کنید . اما توجه داشته باشید در اضافه کردن قهوه زیاده روی نکنید. چون ممکن است ایراداتی مانند فشار به پمپ دستگاه ، عدم خروج صحیح قهوه و تلخی بیش از حد را به همراه داشته باشد.

طرز تهیه قهوه اسپرسو

فشرده ساختن :

فشرده کردن قهوه به وسیله تمپر باعث محدود شدن جریان آب و در نتیجه اختلال بیشتر آب با قهوه می‌شود . فشرده ساختن قهوه جزو جدا ناشدنی در تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه های اسپرسو ساز می‌باشد برای همین از اهمیت بالایی برخوردار است . میزان فشرده شدن قهوه به میزان فشاری که شما به تمپر وارد می‌کنید بستگی دارد ، فشار توصیه شده برای فشرده ساختن قهوه 30 پوند معادل 13.5 کیلوگرم می‌باشد .

طرز تهیه قهوه اسپرسو

دما : دمای ایده آل آب برای تهیه قهوه بین 90 تا 96 درجه سانتیگراد می‌باشد و برخی از اسپرسو ساز ها این امکان را فراهم می‌کنند تا ما بتوانیم این دما را کنترل کنیم . اگر دستگاه شما این قابلیت را دارد می‌توانید با تست کردن دما های مختلف نتایج حاصل شده را با هم مقایسه کنید و بهترین دما را برگزینید .اگر هم دستگاهتان قابلیت تنظیم دما ندارد کافی است به شرکت سازنده اعتماد کنید و پس از روشن کردن دستگاه به اندازه کافی صبر کنید تا دستگاه کاملا گرم شود. میزان قهوه خروجی : در مورد قهوه های دمی مواردی که اندازه گیری می‌شوند میزان پودر قهوه ورودی ( مورد استفاده ) و میزان آب ورودی می‌باشد ولی در مورد قهوه اسپرسو میزان پودر قهوه ورودی ( مورد استفاده ) و قهوه خروجی را اندازه گیری می‌کنیم . بسته به مقدار قهوه ای که استفاده می‌کنید و اندازه سبد پُرتافیلتر دستگاهتان  یک شات قهوه بدون در نظر گرفتن وزن فنجان باید حدود 30 گرم خروجی داشته باشد.

, , , , , , ,
مطالب زیر را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • کانکت لانژ
  16 اسفند 1398 10:32

  سلام بر دوستان مازارسی
  من دوره باریستا و سنسوری رو گذروندم و چند سال هست هدباریستا هستم، اما نمی تونستم این قدر به ترتیب و دقیق و پر انگیزه توضیح بدم روند زدن اسپرسو
  خواستم ازتون تعریف کنم چون عالی بود عالی …

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست