قهوه عربیکا چیست؟

قهوه عربیکا چیست؟

یک گونه از قهوه که در ارتفاعات جنگل های بومی جنوب غربی اتیوپی به صورت گیاه وحشی می‌روید و آن را معمولا به عنوان درختچه قهوه سعودی ٬ کوه قهوه و یا قهوه عربیکا می‌شناسند . اعراب به این اعتقاد دارند که این قهوه اولین گونه قهوه کشت شده است . این قهوه از گیاهان وحشی با ارتفاع بین ۹ تا ۱۲متر است که دارای برگ های ساده ، بیضوی ، تخم مرغی و مستطیلی به رنگ سبز تیره براق با گل های سفید می‌باشد. دانه های قهوه عربیکا در میوه ای شبیه گیلاس احاطه شده است که به آن گیلاس قهوه می‌گویند . میوه رسیده این گیاه وحشی به رنگ قرمز روشن تا بنفش است که به طور معمول شامل دو دانه ( دانه قهوه عربیکا ) است .

قهوه عربیکا به طور بومی در مناطق کوهستانی یمن و در ارتفاعات جنوب غربی اتیوپی روئیده می‌شود . در حال حاضر این نوع قهوه در اتیوپی به ندرت یافت می‌شود این  در حالی است که در ارتفاعات اتیوپی ، بسیاری از جمعیت درختان بومی ونهالی دیده می‌شود .

قهوه عربیکا همچنین در فلات Boma در سودان جنوبی و در کوه Marsabit درشمال کنیا یافت شده است ولی معلوم نیست که این گیاه وحشی به صورت طبیعی روئیده است یا آن را کاشته اند .

این گونه گیاه در مناطق خارج از سرزمین بومی اش هم یافت شده است ، در مناطقی مثل آفریقا ، آمریکای لاتین ، آسیای جنوب شرقی ، چین ، و جزایر کارائیب و اقیانوس آرام .

حفاظت از تنوع ژنتیکی این قهوه متکی به حفظ جمعیت های سالم قهوه وحشی در جنگل های انبوه Afromontane در اتیوپی است . تحقیقات ژنتیکی نشان داده است  این نوع قهوه که به شکل وحشی روئیده به دلیل قرار گرفتن در معرض گونه های ژنوتیپ گیاهان وحشی است .

تقریبا همه قهوه ها که بیش از چند قرن گذشته یافت شده اند ، تنها تعداد انگشت شماری از آن ها از گیاهان وحشی اتیوپی کشف شده است . امروزه قهوه در مزارع سراسر جهان کشت می‌شوند که تنها کمتر از یک درصد تنوع قهوه های موجود در طبیعت اتیوپی را در بر می‌گیرد .

کشت قهوه در اتیوپی بعد از خوردن برگ و میوه درخت قهوه عربیکا توسط بزهایشان آغاز شد . در اتیوپی مردم برخی از مناطق هنوز هم ، چای گیاهی درست شده از برگ درخت قهوه عربیکا را می‌نوشند .

اولین نوشته ثبت شده درباره قهوه از دانه های بو داده قهوه عربیکا توسط دانشمندان عرب بوده است . علمای دیگر بر این باورند که گیاه این قهوه در یمن از حبشه معرفی شده است .

نوآوری عرب در یمن ساخت یک نوع وسیله دم کردنی برای دانه های بو داده شده است که اولین بار در میان مصریان و ترک گسترش پیدا کرد و بعد از آن در سراسر جهان فرستاده شد .

منبع

, ,
مطالب زیر را هم بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست